İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’nde Hazırlık Dönemi Nasıl Geçiyor?

Soru

Merhaba tekrar, Bilkent üniversitesi’nde hazırlık ortamı nasıl? Hazırlıkta öğrenciler neler yapıyor, İngilizce hazırlık zor mu? Bu sorularıma yanıt verebilirseniz çok sevinirim.

Çözüldü 0
4 ay 28 görüntüleme 2

Cevap ( 1 )

  1. Merhaba Ahmet, sana Bilkent Üniversitesi’nde uzun bir dönem hazırlık okumuş bir öğrenci olarak yazıyorum. Öncelikle hazırlıkta neler yapabileceğin tamamıyla sana bağlı. Dilersen kendini spora verebilir, oyunlar oynayabilir, yeni arkadaşlar edinebilir, gezebilir ve gönlünce eğlenebilirsiniz. Fakat bunları yapmadan önce oturup sağlam bir şekilde düşünmen gerekli. Eğer İngilizce veya okuduğun hazırlık dilinde yetersiz olduğuna karar verirsen bu saydığım eylemleri kısıtlamalı ve kendini derslere vermelisin. Okulun hazırlık aşamaları ilk başlarda gerçekten kolay olarak nitelendirilse de ilerledikçe zorluklar baş gösteriyor ve sıkıntılar çekilebiliyor.

    Aktif olarak yer alan 5 adet kur bulunmakta. Bunlar; Elementary(Giriş Seviyesi), Pre-Intermediate(Orta-alt seviye), Intermediate(Orta seviye), Upper-Intermediate(Üst seviye) ve Pre-Faculty(Bölüme başlamak için son seviye) olarak sıralanmaktadırlar. Normal dönemde 2 ayda bir olarak bu kurları atlayabilir ve Pre-Faculty kurunu da tamamladıktan sonra bölüme başlayabilirsin. Bu dönemde birçok farklı sınava girmen gerektiğini ve her kurun farklı tarzlara ve sınavlara sahip olduğunu bilmelisin. Ödevler ve dersler de ilk başta sana biraz ağır gelebilir.

    Ayrıca diğer birçok okuldan farklı olarak Bilkent Üniversitesi’nde dönem arası bölüme geçiş sistemi de yer almakta. Yani hazırlığı 6 ay veya 1.5 yılda da bitirebilirsin. İlla tam yıl olarak hazırlık okumak zorunda değilsin.

    Kısaca özetlemem gerekirse hazırlık sistemi Bilkent’te epey zorlayıcıdır diyebilirim. Gelmeden önce bunu bilerek ve hazırlığı bitirmek için 2 senenin olduğunu da varsayarak tercih yapmanı tavsiye ederim. Umarım seni de aramızda görebiliriz, başarılar dilerim.

    En iyi cevap

Bir cevap bırak

Üzgünüm, bu soruyu cevaplamak için izniniz yok.